Additional information
| Dimensions | 0.26 × 0.26 × 0.2 in |
|---|---|
| Series | SCSN100 |
| Mounting Type | SMD |
| Package Size | A0 |
| Application Grade | Space |
| Inductance (mH) | 42 |
| DCR Secondary max. (Ohms) | 0.90 |
| Ipk max. (A) | 8.0 |
| ET ref. (V-us) | 100 |
| Termination Type | Pb |
| Termination Finish | Tin/Lead |
| Operating Temperature | −55°C to +125°C |
| Storage Temperature | −60°C to +130°C |
| Length (inches) | 0.260 |
| Width (inches) | 0.260 |
| Height (inches) | 0.200 |

